O socjologii z Literatką: Wszyscy możemy być zdrowi? Zwodniczy urok ideologii zdrowotnej. 27 stycznia 2013

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Kawiarnia „Literatka” oraz portalsocjologa.pl serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.

„Wszyscy możemy być zdrowi? Zwodniczy urok ideologii zdrowotnej.”
wygłosi dr hab. IWONA TARANOWICZ
(Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego)

spotkanie poprowadzi dr Adam Mrozowicki,

w dyskusji udział weźmie zaproszony gość specjalny,
dr n. med. Marzena Zielińska, Ordynator Oddziału Anestezjologii I
Intensywnej Terapii Dziecięcej, Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
Niedziela, 27 STYCZNIA 2013, g. 18:00
Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Istotę współczesnej polityki zdrowotnej najlepiej oddaje hasło „Twoje zdrowie w twoich rękach”. Jednym z podstawowych jest założenie o kontrolowalności przez człowieka zdecydowanej większości czynników determinujących stan zdrowia. Cele polityki zdrowotnej zakładają równość dostępu do zdrowia poprzez tworzenie warunków umożliwiających ludziom unikania ryzyka i dokonywania wyborów korzystnych dla zdrowia. Jednakże panowanie nad czynnikami ryzyka zdrowotnego wymaga określonego kapitału: ekonomicznego, kulturowego, społecznego. Ukrytą funkcją ideologii zdrowotnej jest uprawomocnienie tworzących się linii podziałów społecznych wyznaczonych nierównym dostępem do zasobów zdrowotnych.

O socjologicznej analizie polityki zdrowotnej opowie w Literatce dr hab. Iwona Taranowicz (Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego), autorka monografii „Zdrowie i sposoby radzenia sobie z jego zagrożeniami. Analiza socjologiczna” (Wrocław, Arboretum, 2010).

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.