O socjologii z Literatką: Wszyscy możemy być zdrowi? Zwodniczy urok ideologii zdrowotnej. 27 stycznia 2013

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Kawiarnia „Literatka” oraz portalsocjologa.pl serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.

„Wszyscy możemy być zdrowi? Zwodniczy urok ideologii zdrowotnej.”
wygłosi dr hab. IWONA TARANOWICZ
(Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego)

spotkanie poprowadzi dr Adam Mrozowicki,

w dyskusji udział weźmie zaproszony gość specjalny,
dr n. med. Marzena Zielińska, Ordynator Oddziału Anestezjologii I
Intensywnej Terapii Dziecięcej, Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
Niedziela, 27 STYCZNIA 2013, g. 18:00
Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Istotę współczesnej polityki zdrowotnej najlepiej oddaje hasło „Twoje zdrowie w twoich rękach”. Jednym z podstawowych jest założenie o kontrolowalności przez człowieka zdecydowanej większości czynników determinujących stan zdrowia. Cele polityki zdrowotnej zakładają równość dostępu do zdrowia poprzez tworzenie warunków umożliwiających ludziom unikania ryzyka i dokonywania wyborów korzystnych dla zdrowia. Jednakże panowanie nad czynnikami ryzyka zdrowotnego wymaga określonego kapitału: ekonomicznego, kulturowego, społecznego. Ukrytą funkcją ideologii zdrowotnej jest uprawomocnienie tworzących się linii podziałów społecznych wyznaczonych nierównym dostępem do zasobów zdrowotnych.

O socjologicznej analizie polityki zdrowotnej opowie w Literatce dr hab. Iwona Taranowicz (Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego), autorka monografii „Zdrowie i sposoby radzenia sobie z jego zagrożeniami. Analiza socjologiczna” (Wrocław, Arboretum, 2010).

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio