O socjologii z Literatką: „Przekazy medialne a rzeczywistość konfliktu w Syrii”, 19 maja 2013

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Kawiarnia „Literatka” oraz portalsocjologa.pl serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.
„Przekazy medialne a rzeczywistość konfliktu w Syrii”
wygłosi dr Ziad Abou Saleh
(współpracownik Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu)

spotkanie poprowadzi dr Irena Wolska-Zogata
w dyskusji udział weźmie gość specjalny, dr Jędrzej Morawiecki

Niedziela, 19 maja 2013, g. 18:00

Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Przykładem przedstawień współczesnych konfliktów zbrojnych w mediach jest wojna w Syrii. Docierające do odbiorców relacje nawet w części nie oddają złożoności obecnego kryzysu. Dominujące, przekazy medialne, ukazujące straty materialne i ludzkie, marginalnie traktują sferę emocji ludzkich. Ograniczone do statystyk informowanie o przebiegu konfliktu syryjskiego odwraca uwagę opinii publicznej od tragedii Syryjczyków, których los jest rozgrywany przez Amerykanów, Rosjan, Turków, Persów, Saudyjczyków, Katarczyków i inne mniej wpływowe nacje zainteresowane układem sił w regionie. Dziennikarze przedstawiając konflikt, powierzchownie traktują jego brutalną rzeczywistość. W relacjach nie wspomina się o zabójstwach w imię wolności; o mordach dla zarobku, z zemsty, z głodu czy wreszcie z gniewu; o ulicznych rabunkach i napadach na domy; o porwaniach dla okupu czy o handlu narządami ludzkimi o panoszącej się wszędzie przemocy stosowanej przez wojsko, dezerterów, terrorystów, Al-Kaidę czy zwykłych bandytów. Zło nie zamyka się w ramach granic kraju ogarniętego najgorszą, bo bratobójczą wojną, lecz dotyka również szukających schronienia w obozach uchodźców w Turcji, Libanie, Jordanii i w Iraku.

W czasie spotkania dr Ziad Abou Saleh będzie szukał odpowiedzi na następujące pytania:

 

  • Jak wgląda podejście większości mediów do konfliktu w Syrii?
  • Czy i jakimi informacjami zainteresowani są odbiorcy przekazów medialnych?
  • Na ile konflikty zbrojne są „atrakcyjne” dla mediów i ich odbiorców, powodują zainteresowanie i wzbudzają emocje?
  • Jakie aspekty (polityczne, militarne, gospodarcze, społeczne) konfliktów zbrojnych są najważniejsze i eksponowane medialnie?
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio