O socjologii z Literatką. Pieszy, rowerzysta, kierowca, obywatel. Miejskie polityki mobilności. Wrocław 26 października

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”
pt.

„Pieszy, rowerzysta, kierowca, obywatel. Miejskie polityki mobilności”
w panelu wezmą udział:

dr Michał Dębek, psycholog i urbanista
mgr Jakub Nowotarski, lider projektu “Bezpieczni piesi” w WBO2014, dr Jacek Pluta, socjolog

spotkanie poprowadzi mgr Dawid Krysiński

Niedziela, 26 października, g. 18:00 Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Na początku października 2014 roku poznaliśmy wyniki głosowania do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Frekwencja była 3 razy wyższa niż w poprzedniej edycji budżetu, a spektakularne zwycięstwo odniósł projekt #269 „Rowerowy Wrocław” zakładający stworzenie 10 kilometrów tras rowerowych w centrum, na który swój głos oddało blisko 16 tysięcy osób. Dzięki zaangażowaniu liderów projektów, którzy zgromadzili wokół siebie mieszkańców niezadowolonych z obecnych priorytetów w gospodarowaniu pieniędzmi przez władze miasta duże poparcie zyskały także inne projekty ułatwiające życie rowerzystom i pieszym w mieście.

Czy można już mówić o rowerowej rewolucji? Czy Wrocław stanie się drugą Kopenhagą? Wyniki budżetu napawają optymizmem, ale wątpliwośći wzbudza fakt, że ulice nieprzerwanie są areną konfliktów: pomiędzy rowerzystami a kierowcami, pomiędzy zwolennikami transportu indywidualnego a zbiorowego. Tymczasem po Wrocławiu jeździ się najwolniej ze wszystkich polskich miast.

A nawet jeśli Wrocław jeszcze nie zamienia się we wROWEROWE miasto, to czy wielki sukces medialny projektu „Rowerowy Wrocław” i pobudzenie aktywności zaangażowanych w jego realizację, blisko dwustu, Ambasadorów, to znak, że mamy do czynienia z narodzinami nowego ruchu miejskiego promującego rower i rowerowy coolness jako środek do celu, jakim jest kształtowanie lepszego miasta?

O tym wszystkim podyskutujemy z zaproszonymi gośćmi już w niedzielę, 26 października. Zapraszamy.

Print Friendly

Download PDF

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.