O socjologii z Literatką. Pieszy, rowerzysta, kierowca, obywatel. Miejskie polityki mobilności. Wrocław 26 października

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”
pt.

„Pieszy, rowerzysta, kierowca, obywatel. Miejskie polityki mobilności”
w panelu wezmą udział:

dr Michał Dębek, psycholog i urbanista
mgr Jakub Nowotarski, lider projektu “Bezpieczni piesi” w WBO2014, dr Jacek Pluta, socjolog

spotkanie poprowadzi mgr Dawid Krysiński

Niedziela, 26 października, g. 18:00 Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Na początku października 2014 roku poznaliśmy wyniki głosowania do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Frekwencja była 3 razy wyższa niż w poprzedniej edycji budżetu, a spektakularne zwycięstwo odniósł projekt #269 „Rowerowy Wrocław” zakładający stworzenie 10 kilometrów tras rowerowych w centrum, na który swój głos oddało blisko 16 tysięcy osób. Dzięki zaangażowaniu liderów projektów, którzy zgromadzili wokół siebie mieszkańców niezadowolonych z obecnych priorytetów w gospodarowaniu pieniędzmi przez władze miasta duże poparcie zyskały także inne projekty ułatwiające życie rowerzystom i pieszym w mieście.

Czy można już mówić o rowerowej rewolucji? Czy Wrocław stanie się drugą Kopenhagą? Wyniki budżetu napawają optymizmem, ale wątpliwośći wzbudza fakt, że ulice nieprzerwanie są areną konfliktów: pomiędzy rowerzystami a kierowcami, pomiędzy zwolennikami transportu indywidualnego a zbiorowego. Tymczasem po Wrocławiu jeździ się najwolniej ze wszystkich polskich miast.

A nawet jeśli Wrocław jeszcze nie zamienia się we wROWEROWE miasto, to czy wielki sukces medialny projektu „Rowerowy Wrocław” i pobudzenie aktywności zaangażowanych w jego realizację, blisko dwustu, Ambasadorów, to znak, że mamy do czynienia z narodzinami nowego ruchu miejskiego promującego rower i rowerowy coolness jako środek do celu, jakim jest kształtowanie lepszego miasta?

O tym wszystkim podyskutujemy z zaproszonymi gośćmi już w niedzielę, 26 października. Zapraszamy.

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio