O socjologii z Literatką. Opowieści o ciele (nie)subordynowanym. Wrocław 8 grudnia 2013

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.
„Opowieści o ciele (nie)subordynowanym. Wyimki z socjologii gejowskich (nie)męskości”
wygłosi dr Bartek Lis (Muzeum Współczesne Wrocławia)
spotkanie poprowadzi dr hab. Dorota Majka-Rostek
w dyskusji udział weźmie zaproszony gość specjalny, Anna Smarzyńska
Niedziela, 8 grudnia 2013, g. 18:00
Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

„Cielesna niesprawności” gejów to często pojawiający się wątek w narracji o męskiej homoseksualności. Czym jest ta „niesprawność”? To taki sposób kształtowania swojej cielesności, który nie mieści się w wyobrażeniu o poprawnym, właściwym dla męskiej roli, odgrywaniu płci. Pojawiające się w tym kontekście określenie „przegięcia” bardzo dosłownie odnosi się do pewnego stanu „wykolejenia”, wypadnięcia poza sztywną ramę, utraty pionu, czyli zaprzeczenia temu z czym męskość w naszej kulturze jest kojarzona. Przegięcie częściej odnosi się do mężczyzn niż do kobiet. Jest tak głównie dlatego, że kobiety nie przywiązują do „cielesnej (a co za tym idzie – genderowej) poprawności” tak wiele uwagi jak mężczyźni. Nie należy tego odczytywać jako wskazania na jakieś naturalne, immanentne predyspozycje kobiet i mężczyzn – to raczej zwrócenie uwagi na różne społeczne praktyki nadawania wagi męskości i kobiecości. Przegięcie może mieć różne wymiary i różnie się manifestować. Zwykle jednak, nawet jeśli używamy tego określenia by opisać/ocenić niecielesne zachowania (anatomicznych) mężczyzn, to wnioski do których dochodzimy mają swoje źródło w obserwacjach tych elementów jednostkowej kreacji, które w jakimś stopniu wynikają z biologiczności podmiotu. Innymi słowy, na początku chodzi przede wszystkim o łączenie „przegięcia” z pozawerbalnymi komunikatami (np. sposobem chodzenia, nietradycyjnym tekstylizowaniem swojego ciała – tutaj oznaczającym, stereotypowo, bardziej kobiece elementy ubioru, „dziwne” układanie korpusu, jego nie-muskularny kształt, czy nawet tembr głosu – zbyt wysoki, piszczący). W swoim wystąpieniu Bartek Lis przyjrzy się temu, w jaki sposób normatywna opowieść o męskim ciele jest reprodukowana przez mężczyzn homoseksualnych, czy kontrola ciała jest ważna dla gejów, i jeżeli już dochodzi do „przegięcia” (czy też „przegięć”, gdyż jak się okazało w toku badań autora wykładu, można wyróżnić przynajmniej kilka ich rodzajów), to w jakich kontekstach się ono pojawia i jak można je zinterpretować. Kilka uwag poświęci także kategorii „cioty”, która ściśle wiąże się z koncepcją przegięcia.

Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio