O socjologii z Literatką: (Nie) Codzienna Europa. 25 listopada 2012

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.

„(NIE) CODZIENNA EUROPA”

Bycie Europejczykiem od wielu lat jest tematem, który dotyczy każdego z nas bez względu na to, czym się na co dzień zajmujemy. Wojciech Doliński, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, opowie o sposobach doświadczania Europy.

Niedziela, 25 LISTOPADA 2012, g. 18:00

Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

 

Zapraszamy na spotkanie, którego kanwą będzie ostatnio opublikowana książka jego autorstwa „Nowe ślady – stare drogi. Europa w pamiętnikach Polaków” (Nomos, 2012). Powstała ona w oparciu o pamiętniki nadesłane do Instytutu Socjologii UWr. na konkurs „Polacy w Europie – Europa wśród Polaków. W poszukiwaniu własnych korzeni”. Gościem specjalnym spotkanie będzie Pan Krzysztof Grzelczyk – wojewoda dolnośląski w latach 2005-2007

Książka porusza ważne dla Polaków kwestie (nie)codziennego poczucia bycia Europejczykiem i stanowi podstawę do zadania pytań: czym charakteryzuje się poczucie europejskości w kontekście podejmowanych decyzji emigracyjnych, realizowanych podróży, a także w kontekście życia na pograniczu lub uwikłania w życie lokalne w Polsce? Jaki jest związek między historią i pamięcią? To pytania istotne, tym bardziej, że w maju 2004 roku, 77% ankietowanych Polaków odpowiedziało, że czuje związek z Europą. W innych warunkach liczba ta nie przekracza 2-4%. Zbadanie polskiej „opcji” europejskości owych kilku procent Polaków-Europejczyków było głównym celem badań.
Pamiętnikarze posiadają głęboką świadomość tego, że od wieków Polska geograficznie i kulturowo jest częścią Europy. Potoczna europejskość rozpięta jest między wartościami duchowymi i materialnymi. To zderzenie wartości estetycznych, religijnych, wspólnotowych z tym, co negatywnie dotyczy cech funkcjonowania UE, z konsumpcjonizmem i „wyścigiem szczurów”. To również świadomości istnienia głębokich przemian pokoleniowych, przekształcających różne generacje Polaków i Europejczyków II kategorii w „dojrzałych” Polako-Europejczyków I kategorii, w osoby nowoczesne, bez kompleksów i przełamujące różnorakie bariery. Charakteryzuje to coraz częściej Polaków doświadczających Europy w normalnych, nieskrępowanych, codziennych i bliskich kontaktach międzykulturowych wynikających z naturalnej ciekawości.
O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/mojegim/domains/portalsocjologa.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273