O socjologii z Literatką: (Nie) Codzienna Europa. 25 listopada 2012

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław oraz Kawiarnia „Literatka” serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.

„(NIE) CODZIENNA EUROPA”

Bycie Europejczykiem od wielu lat jest tematem, który dotyczy każdego z nas bez względu na to, czym się na co dzień zajmujemy. Wojciech Doliński, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, opowie o sposobach doświadczania Europy.

Niedziela, 25 LISTOPADA 2012, g. 18:00

Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

 

Zapraszamy na spotkanie, którego kanwą będzie ostatnio opublikowana książka jego autorstwa „Nowe ślady – stare drogi. Europa w pamiętnikach Polaków” (Nomos, 2012). Powstała ona w oparciu o pamiętniki nadesłane do Instytutu Socjologii UWr. na konkurs „Polacy w Europie – Europa wśród Polaków. W poszukiwaniu własnych korzeni”. Gościem specjalnym spotkanie będzie Pan Krzysztof Grzelczyk – wojewoda dolnośląski w latach 2005-2007

Książka porusza ważne dla Polaków kwestie (nie)codziennego poczucia bycia Europejczykiem i stanowi podstawę do zadania pytań: czym charakteryzuje się poczucie europejskości w kontekście podejmowanych decyzji emigracyjnych, realizowanych podróży, a także w kontekście życia na pograniczu lub uwikłania w życie lokalne w Polsce? Jaki jest związek między historią i pamięcią? To pytania istotne, tym bardziej, że w maju 2004 roku, 77% ankietowanych Polaków odpowiedziało, że czuje związek z Europą. W innych warunkach liczba ta nie przekracza 2-4%. Zbadanie polskiej „opcji” europejskości owych kilku procent Polaków-Europejczyków było głównym celem badań.
Pamiętnikarze posiadają głęboką świadomość tego, że od wieków Polska geograficznie i kulturowo jest częścią Europy. Potoczna europejskość rozpięta jest między wartościami duchowymi i materialnymi. To zderzenie wartości estetycznych, religijnych, wspólnotowych z tym, co negatywnie dotyczy cech funkcjonowania UE, z konsumpcjonizmem i „wyścigiem szczurów”. To również świadomości istnienia głębokich przemian pokoleniowych, przekształcających różne generacje Polaków i Europejczyków II kategorii w „dojrzałych” Polako-Europejczyków I kategorii, w osoby nowoczesne, bez kompleksów i przełamujące różnorakie bariery. Charakteryzuje to coraz częściej Polaków doświadczających Europy w normalnych, nieskrępowanych, codziennych i bliskich kontaktach międzykulturowych wynikających z naturalnej ciekawości.
O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio