O socjologii z Literatką. Kibice piłkarscy – portret socjologiczny. Wrocław 27.10.2013

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Kawiarnia „Literatka” oraz Portal Socjologa serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”

Wystąpienie pt.
„Kibice piłkarscy – portret socjologiczny”
wygłosi mgr Stanisław Kamykowski
(Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego)

spotkanie poprowadzi dr Grzegorz Kozdraś
w dyskusji udział weźmie zaproszony gość specjalny,
Bogdan Ludkowski
były prezes WKS Śląska, ZKS Polaru, I TS Intakus-Ślęzy Wrocław

Niedziela, 27 października 2013, g. 18:00
Kawiarnia Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

„Piłka nożna dla kibiców” to jedno z haseł ruchu „Against modern football”, który walczy o przywrócenie tradycyjnych wartości sportu we współczesnym futbolu. Zwraca ono uwagę na to, kto i kiedy na stadionowych trybunach się pojawia, a kogo tam nie ma – a powinien albo mógłby być. Dlatego warto przyjrzeć się różnym kategoriom kibiców: kim są fanoturyści, kto jest piknikiem, kto Januszem, co to znaczy, że ktoś ultrasuje, a kogo możemy nazwać (plastikowym?) kibolem. W badaniach, które stały się podstawą dla planowanej pracy zbiorowej „Socjologia sportu. Szkice empiryczne” badaliśmy styl życia kibiców typu tradycyjnego, ich tożsamość wzajemne postrzeganie fanów futbolu i policjantów czy możliwość traktowania działalności kibicowskiej jako ruchu społecznego.

Konflikty między instytucjami władzy i administracji państwowej, mainstreamowymi mediami, działaczami piłkarskimi a kibicami znajdują odzwierciedlenie w zainteresowaniu większości mediów, tworząc wrażenie dużej skali zjawiska. Statystyki (Komendy Głównej Policji oraz Ekstraklasy SA) pokazują, że liczba szeroko rozumianych incydentów związanych z kibicami piłkarskimi w Polsce regularnie spada. Wydaje się, że to właśnie dość powszechnie rozpowszechniany negatywny wizerunek kibiców przysłużył się zdobyciu przez nich podmiotowości, z którą zaczyna się liczyć całe społeczeństwo. Czego tak na prawdę dotyczą te konflikty i jakie są realne scenariusze rozwoju ruchu kibicowskiego w Polsce? Być może kibice piłkarscy są tylko przyczynkiem do stawiania o wiele głębszych pytań o idee obecne w społeczeństwie, rolę mediów, standardy polityczne.

Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio