O grupach dyspozycyjnych w Literatce. 24 lutego 2013

Polskie Towarzystwo Socjologiczne o. Wrocław, Kawiarnia „Literatka” oraz portalsocjologa.pl serdecznie zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „O socjologii z Literatką”.

Wystąpienie pt.  „Grupy dyspozycyjne w systemie bezpieczeństwa państwa” wygłosi prof.dr hab. Jan Maciejewski (Kierownik Zakładu Socjologii Grup Dyspozycyjnych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego).

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Dojwa, a w dyskusji udział weźmie goście specjalni: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz st. kpt. Remigiusz Adamańczyk, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej   Państwowej Straży Pożarnej nr 5 we Wrocławiu

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 24.02.2013 r., o godzinie 18:00 w Kawiarni Literatka (Wrocław, Rynek 56/57)

Streszczenie wystąpienia: Grupy dyspozycyjne, jako wyspecjalizowane i zespolone całości odpowiadają na wyzwania będące efektem zjawiska, zwanego przez wielu socjologów „sepizacją”. Termin ten wywodzi się od idiomów wyrazów w języku angielskim (Somebody Else’s Problem-SEP). Dostrzega się to zjawisko w postawach ludzi, którzy odcinają się od zaangażowania w sytuacje problemowe, wymagające interwencji oraz pomocy społecznej. Uważają oni, że po to płacą podatki, aby rozmaitymi problemami zajmowały się wyspecjalizowane zespoły, które powinny im przeciwdziałać oraz usuwać skutki ewentualnych zagrożeń. Czy Polacy postępują podobnie?

Wieloletnie badania nad grupami dyspozycyjnymi wskazują, że różnią się one ze względu na to, w jakim systemie bezpieczeństwa publicznego funkcjonują. Wspólną cechą wszystkich grup dyspozycyjnych jest to, że zatrudnione w nich osoby są gotowe do natychmiastowego podejmowania rozmaitych akcji – bez względu na warunki zewnętrzne – w celu przeciwdziałania przeróżnym zdarzeniom, np. klęskom żywiołowym; wypadkom, np. komunikacyjnym i tym podobnym sytuacjom, w których istnieje zagrożenie dla ludzi, środowiska naturalnego i innych wartości ważnych z punktu widzenia zasobów danego kraju. Pełniący służbę w różnych grupach dyspozycyjnych to ludzie świadomi tego, że od rzetelnego wykonywania obowiązków zależy bezpieczeństwo państwa, jego mieszkańców, zasobów i wartości. I z tego powodu starają się działać profesjonalnie, z dużym zagazowaniem i ofiarnością. Jak Wrocławianie oceniają  służby dla bezpieczeństwa?

Spotkanie z Profesorem Maciejewskim, autorem książki pt. Grupy dyspozycyjne. Analiza socjologiczna  jest zaproszeniem do dyskusji nad specyfiką grup dyspozycyjnych w Polsce, ich odbiorem społecznym oraz przemianami ich organizacji i tożsamości.

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio