Socjologiczne eksploracje po przestrzeniach współczesnego sportu – Gdańsk dzień drugi.

Drugi dzień konferencji Wspólnotowe doświadczenie? Rozrywka dla mas? Globalny biznes? Socjologiczne eksploracje po przestrzeniach współczesnego sportu rozpoczęła się wspólna sesja z udziałem przedstawicieli policji, PKOl i stowarzyszenia Kibice Razem. Wystąpienie przedstawiciela KW Policji wzbudziło największą dyskusję. W perspektywie wczorajszych rozmów dotyczących tematyki kibiców oraz bezpieczeństwa na stadionach taka sytuacja nie powinna nikogo zaskakiwać. W trakcie przerwy można było usłyszeć, że odpowiedzi przedstawiciela instytucji odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie imprez masowych jakim są wydarzenia sportowe nie wyczerpały tematu i niestety nie wniosły zbyt wiele nowych informacji do powszechnej wiedzy z tym zakresie.

Następne wystąpienia były podzielona na 6 sesji. Referaty odbywały się w dwóch salach co umożliwiało słuchaczom wybór sali i referatów, z którymi mogli się zapoznać. Oczywiście taka sytuacja zmniejszała liczbę odbiorców poszczególnych wystąpień oraz mogła utrudniać wybór danej sali.

Krótki czas wystąpień utrudniał wyczerpujące przedstawienie tematów, jednakże zdynamizowało to sesje i przekładało się na ożywione dyskusje. Niestety skupiały się one na poszczególnych referatach, a nie wszystkich wątkach poruszanych przez uczestników. Co warte zauważenia taka duża liczba wystąpień poszerzyła paletę zjawisk i dyscyplin, które podejmowano. Przykładem mogą być bojery, które zdominowały całą dyskusję po sesji II. W kolejnych panelach dyskusje skupiały się wokół kibiców (podobnie jak pierwszego dnia) czy kwestii technologicznych, biotechnologicznych, które możemy obserwować we współczesnym sporcie zarówno w perspektywie etycznej jak i praktycznych rozwiązań.

Cieszy zorganizowanie tak dużego wydarzenia w ramach socjologii sportu. Obecność naukowców z nazwiskiem, które nie są powszechnie kojarzone z tą dyscypliną nauki podniosło rangę wydarzenia. Co istotne przyglądając się ich rzeczywistemu zaangażowaniu w badania czy dyskusje ukazuje bardzo ważny sygnał dla całej polskiej socjologii. Sport przestaje być tematem drugiej kategorii w świecie nauki, co głośno przyznawali uczestnicy konferencji.

Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio