EuroFestiwal Odysei Umysłu 2014

Studia to nie tylko nauka, ale bardzo często także zabawa. Wielu studentów próbuje łączyć te dwa aspekty studiowania w ramach kół naukowych czy innych organizacji. Od 10 lat studenci Instytutu Socjologii UWr biorą udział w konkursie edukacyjnym „Odyssey of the Mind”. Więcej o programie pisaliśmy tutaj. W dniach 24 kwietnia – 29 kwietnia drużyna Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczyła po raz trzeci z rzędu,  w europejskim festiwalu programu „Odyssey of the Mind”, który w tym roku odbył się w Liptovskim Mikulasie, uroczej miejscowości w słowackich Tatrach. Reprezentowała ona nasz kraj jako jedyna w swojej kategorii wiekowej.

Eurofestiwal Odysei Umysłu to przegląd drużyn z całej Europy, które zdobyły w krajowych eliminacjach wicemistrzostwo w swoim problemie i kategorii wiekowej. Impreza skupia setki kreatywnych młodych ludzi z całej Europy ale nie tylko. W tym roku w festiwalu udział wzięły drużyny z 12 krajów, z czterech różnych kontynentów, między innymi z Indii, USA i Kazachstanu.  Przez pięć kolejnych dni drużyny prezentują przygotowane przez siebie problemy długoterminowe, rozwiązują zadania spontaniczne, a co najważniejsze  -przygotowują w drużynie łączonej (tzw. Mixteam’ie) -przedstawienie na zadany temat. W tym roku drużyna polska wraz z drużynami z Rosji oraz Indii przedstawiła w języku angielskim humorystyczną opowieść o Janosiku, który spotyka Omera- symbol i maskotkę Odysei Umysłu. Spektakl przyjęto entuzjastycznie, a drużyny miały sporo radości ze wspólnej pracy. Przedstawienie przygotowane przez drużynę doceniło także międzynarodowe jury, które przyznało naszemu Mixowi trzecie miejsce. Nagroda ta to jedno z największych wyróżnień w dziesięcioletniej historii startów drużyny z Instytutu Socjologii w programie „Odyssey of the Mind”. To jednak nie ostatnie wyróżnienie zdobyte w tym roku na Eurofestiwalu. Drużyna zdobyła także prestiżową nagrodę „Ranatra Fusca”, najwyższe odznaczenie Odysei Umysłu, przyznawane za wyjątkową kreatywność przedstawionego rozwiązania. Jednak Eurofestiwal to nie tylko rywalizacja ale także, a może przede wszystkim, możliwość poznania innych kultur oraz nawiązania przyjaźni z osobami z innych krajów. Wyjątkowym wydarzeniem w tym roku, dla drużyny Instytutu Socjologii, była możliwość spotkania z przyjaciółmi ze Słowacji, z którymi w zeszłym roku poznali się przy okazji tworzenia problemu mixowego.

Spotkanie młodzieży z całej Europy (i nie tylko) upłynęło w atmosferze wspaniałej zabawy połączonej z intensywną i owocną pracą. Nawiązane kontakty i przyjaźnie na pewno będą owocować w przyszłości, a zdobyte doświadczenia i umiejętności są bezcenne. Udział w Eurofestiwalu oraz osiągnięte wyniki to ogromny sukces drużyny Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jej trenera. Jednak wyjazd wiąże się z nakładami finansowymi i nie odbyłby się bez wsparcia wielu zwolenników tego nowatorskiego i odważnego projektu, którzy mają świadomość że zaowocuje w przyszłości. W tym roku szczególne wsparcie drużyna otrzymała od Uniwersytetu Wrocławskiego i Urzędu Marszałkowskiego, a także od Wandy Ziembickiej – Has, wrocławskiej radnej, Sylwii Jurgiel, dziennikarz Polskiego Radia Wrocław, prof. Tadeusza Lutego i Macieja Litwina z Wrocławskiego Centrum Akademickiego,  Jarosława Perduty, rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, Patrycji Cichej z Działu Młodzieżowego UWr, Ewy Walis kierownik Działu Szkolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim, Doroty Ostrowskiej dyrektor Biura Promocji Miasta oraz Katarzyny Stefanko z Wydziału Promocji Województwa.

11942_644412798961655_4989755927013785681_n

Print Friendly

Download PDF

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.