EuroFestiwal Odysei Umysłu 2014

Studia to nie tylko nauka, ale bardzo często także zabawa. Wielu studentów próbuje łączyć te dwa aspekty studiowania w ramach kół naukowych czy innych organizacji. Od 10 lat studenci Instytutu Socjologii UWr biorą udział w konkursie edukacyjnym „Odyssey of the Mind”. Więcej o programie pisaliśmy tutaj. W dniach 24 kwietnia – 29 kwietnia drużyna Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczyła po raz trzeci z rzędu,  w europejskim festiwalu programu „Odyssey of the Mind”, który w tym roku odbył się w Liptovskim Mikulasie, uroczej miejscowości w słowackich Tatrach. Reprezentowała ona nasz kraj jako jedyna w swojej kategorii wiekowej.

Eurofestiwal Odysei Umysłu to przegląd drużyn z całej Europy, które zdobyły w krajowych eliminacjach wicemistrzostwo w swoim problemie i kategorii wiekowej. Impreza skupia setki kreatywnych młodych ludzi z całej Europy ale nie tylko. W tym roku w festiwalu udział wzięły drużyny z 12 krajów, z czterech różnych kontynentów, między innymi z Indii, USA i Kazachstanu.  Przez pięć kolejnych dni drużyny prezentują przygotowane przez siebie problemy długoterminowe, rozwiązują zadania spontaniczne, a co najważniejsze  -przygotowują w drużynie łączonej (tzw. Mixteam’ie) -przedstawienie na zadany temat. W tym roku drużyna polska wraz z drużynami z Rosji oraz Indii przedstawiła w języku angielskim humorystyczną opowieść o Janosiku, który spotyka Omera- symbol i maskotkę Odysei Umysłu. Spektakl przyjęto entuzjastycznie, a drużyny miały sporo radości ze wspólnej pracy. Przedstawienie przygotowane przez drużynę doceniło także międzynarodowe jury, które przyznało naszemu Mixowi trzecie miejsce. Nagroda ta to jedno z największych wyróżnień w dziesięcioletniej historii startów drużyny z Instytutu Socjologii w programie „Odyssey of the Mind”. To jednak nie ostatnie wyróżnienie zdobyte w tym roku na Eurofestiwalu. Drużyna zdobyła także prestiżową nagrodę „Ranatra Fusca”, najwyższe odznaczenie Odysei Umysłu, przyznawane za wyjątkową kreatywność przedstawionego rozwiązania. Jednak Eurofestiwal to nie tylko rywalizacja ale także, a może przede wszystkim, możliwość poznania innych kultur oraz nawiązania przyjaźni z osobami z innych krajów. Wyjątkowym wydarzeniem w tym roku, dla drużyny Instytutu Socjologii, była możliwość spotkania z przyjaciółmi ze Słowacji, z którymi w zeszłym roku poznali się przy okazji tworzenia problemu mixowego.

Spotkanie młodzieży z całej Europy (i nie tylko) upłynęło w atmosferze wspaniałej zabawy połączonej z intensywną i owocną pracą. Nawiązane kontakty i przyjaźnie na pewno będą owocować w przyszłości, a zdobyte doświadczenia i umiejętności są bezcenne. Udział w Eurofestiwalu oraz osiągnięte wyniki to ogromny sukces drużyny Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz jej trenera. Jednak wyjazd wiąże się z nakładami finansowymi i nie odbyłby się bez wsparcia wielu zwolenników tego nowatorskiego i odważnego projektu, którzy mają świadomość że zaowocuje w przyszłości. W tym roku szczególne wsparcie drużyna otrzymała od Uniwersytetu Wrocławskiego i Urzędu Marszałkowskiego, a także od Wandy Ziembickiej – Has, wrocławskiej radnej, Sylwii Jurgiel, dziennikarz Polskiego Radia Wrocław, prof. Tadeusza Lutego i Macieja Litwina z Wrocławskiego Centrum Akademickiego,  Jarosława Perduty, rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego, Patrycji Cichej z Działu Młodzieżowego UWr, Ewy Walis kierownik Działu Szkolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim, Doroty Ostrowskiej dyrektor Biura Promocji Miasta oraz Katarzyny Stefanko z Wydziału Promocji Województwa.

11942_644412798961655_4989755927013785681_n

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio