(Czy?) „Żyjemy dziś w paradygmacie piłki nożnej”

W pierwszą niedzielę listopada bieżącego roku w Kawiarni Literatka (Rynek 56-57) Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego zainaugurował kolejny sezon spotkań „O socjologii z Literatką”.

Na listopadowym spotkaniu – inaugurującym cykl „Debat o mieście” – prelegentem był dr Mateusz Błaszczyk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem wystąpienia „Żyjemy dziś w paradygmacie piłki nożnej” były mechanizmy społeczno-ekonomiczne kształtujące współcześnie politykę rozwoju miast.  Analiza tych mechanizmów w kontekście współczesnych teorii rozwoju miast pozwala na rekonstrukcję logiki funkcjonowania tak zwanego reżimu miejskiego – wypadkowej sił skomplikowanego układu interesów budujących koalicje różnych podmiotów miejskiej sceny, które determinują realizowaną politykę rozwoju lokalnego. w swojej prezentacji na przykładzie wielkiej inicjatywy, jaką była budowa stadionu miejskiego, analizował politykę miejską. Spojrzenie socjologiczne zostało skonfrontowane z perspektywą władz miasta – gościem niedzielnego spotkania był Zbigniew Morawski, doradca Prezydenta Miasta Wrocławia.

Zdaniem dr. Mateusza Błaszczyka ewolucja miast modernistycznych w postmodernistyczne powoduje wzrost znaczenia konsumpcji, wyparcie przemysłu, a także powolny regres sfery usług. Istotne stało się „podążanie za mieszkańcem” nowego typu, który charakteryzuje się kreatywnością, pragnie różnego typu rozrywek i wysokiej jakości życia. W związku z tym nowoczesna metropolia, aby móc się prężnie rozwijać, musi skupić się właśnie na tych udogodnieniach przyciągających „nowych mieszczan”. Miasto staje się, jak zauważył to w swoim wystąpieniu dr Mateusz Błaszczyk „maszyną rozrywki”. Inwestycja stadionowa i organizacja Euro 2012 są – wedle analiz Prelegenta – przykładami polityki nastawionej na realizację potrzeb wybranych kategorii społecznych (również turystów), a nie mieszkańców, o czym na przykład mogą świadczyć sumy wydatkowane z jednej strony na takie „wielkie idee” jak stadion, oraz z drugiej strony „przyziemne kwestie” jak komunikacja miejska. Przedstawiciel władz miasta – Pan Zbigniew Morawski, replikował, że inwestycje sportowe przyniosły także korzyści. Udogodnieniem stało się wprowadzenie przez MPK dwóch nowych linii tramwajowych w kierunku stadionu miejskiego. Ponadto organizacja Euro 2012r. przyniosła miastu rozgłos, a także jedną z najlepszych możliwości autopromocji (analogiczne funkcje przypisano takim inicjatywom, jak Europejska Stolica Kultury 2016, ubieganie się o Expo, organizacja Olimpiada Sportów Nieolimpijskich). Zbigniew Morawski podkreślał również, że właśnie inwestycje w sferze kultury dają możliwość przeobrażenia monocentrycznego modelu miasta, ze ścisłym centrum  i są tym samym sposobem rozwoju innych stref miejskich.

Po wystąpieniu dr. Mateusza Błaszyczka oraz Zbigniewa Morawskiego została zainicjowana dyskusja wokół poruszonych wcześniej tematów. Uczestnicy spotkania zasypali Prelegenta oraz Zbigniewa Morawskiego lawiną trudnych, ale istotnych z perspektywy mieszkańców pytań. Według niektórych uczestników spotkania priorytetem powinno być np. usprawnienie komunikacji miejskiej, inwestycje drogowe, czy też skupienie na inwestowaniu w kapitał ludzki. To, co stara się osiągnąć miasto, za pomocą przekalkowania „barcelońskiego modelu rozwoju”, zdaniem niektórych nie sprawdziło się we Wrocławiu.

Na następne spotkanie z cyklu  „O socjologii z literatką” już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 25 listopada 2012 dr Wojciech Doliński w referacie pt „(Nie)codzienna Europa” mówić będzie o tożsamości europejskiej.

foto: SK/GG portalsocjologa.pl

O autorze
Studentka socjologii na UWr ; zainteresowania naukowe: socjologia religii, socjologia medycyny, tożsamość mieszkańców Górnego Śląska... zainteresowania poza naukowe: odrywająca od codzienności beztroska jazda na rowerze ;)
2 komentarze do tego artykułuWyślij swój
  1. avatar

    Niestety jakość merytoryczna tej rozmowy jest horrendalnie niska.

    • avatar

      Ja mam trochę inną opinię na ten temat, ale nie będę dyskutował z drhab 😉

Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio