Cywilizacje w perspektywie socjologicznej- relacja z konferencji

W dniach 12-13 grudnia br. w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja  „Cywilizacje w perspektywie socjologicznej”. Organizatorami tego wydarzenia byli Instytut Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne – oddział wrocławski.

Dwudniową imprezę, która pierwotnie miała odbyć się w hotelu xxx, przeniesiono do Instytutu Socjologii UWr. Trzeba przyznać, że taki zabieg zwiększył liczbę widzów i pozwolił na ożywioną dyskusję i wymianę poglądów, zarówno wśród studentów jak i pracowników naukowych. Referaty wygłosiło 22 uczestników reprezentujących następujące ośrodki naukowe: Studium Nauk Humanistycznych Politechniki Wrocławskiej, Szkołę Główną Handlową, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Wrocławski.

Otwarcia konferencji dokonał prof. Zbigniew Kurcz, dyrektor Instytutu Socjologii UWr. W trakcie wystąpień poruszano tematykę zarówno socjologii cywilizacji, jak i dokonywano refleksji cywilizacyjnej uwzględniającej dorobek innych nauk społecznych (zwłaszcza historii, politologii, nauki o stosunkach międzynarodowych). Głównymi obszarami zainteresowań uczestników były: współczesne relacje między cywilizacjami, analiza dorobku głównych teoretyków cywilizacji (przede wszystkim Feliksa Konecznego i Norberta Eliasa), charakterystyka poszczególnych cywilizacji oraz wybrane kwestie szczegółowe (głównie w cywilizacji zachodniej).

Wygłoszone referaty ukażą się w tomie zbiorowym. Planowana jest również kolejna edycja tej konferencji, pod tytułem „Cywilizacje w perspektywie socjologicznej. (Nie)ład a (od)budowa cywilizacji”.

źródło: własne/materiały prasowe organizatora

Zdjęcia Agnieszka Pawłowska

O autorze
Założyciel i pierwszy redaktor naczelny portalu socjologa. Student socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Propagator socjologii sportu.
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio