Na boisku i na trybunach – mecz socjologa 2014

Tegoroczne Dni Socjologa zorganizowane we Wrocławiu wzbogaciły swoją ofertę sportową o kolejne wydarzenia. Poza tradycyjnym meczem socjologa odbył się również bieg, który został zorganizowany z inspiracji dr hab. Katarzyna Kajdanek. Oba wydarzenia przyciągnęły nie tylko licznych uczestników, ale także wielu obserwatorów.

Z kronikarskiego obowiązku informujemy, że bieg wygrał Przemysław Kownacki, który jest studentem I roku studiów licencjackich. Pół godziny po zwycięstwie bronił już bramki studentów.

Pierwsza połowa zaczęła się od spokojnego sprawdzania możliwości przeciwnika. Obie strony oddały po kilka strzałów, które minęły poprzeczkę lub słupek, kolejne zostały wybronione przez bramkarzy. Później przyśpieszyli studenci. Dwie bramki zdobyte przez debiutującego w roli kapitana Mateusza Cegiełkę pozwoliło im zejść na przerwę z przewagą dwóch goli. Po faulu na Wojciechu Sitku karnego zmarnował Stanisław Kamykowski. Okazało się jednak, że doświadczenie i wiedza socjologiczna ma niebagatelne znaczenie w sporcie. Znakomitą mowę motywacyjną w przerwie zaprezentował Sitek – wieloletni wykładowca statystyki w IS UWr i jednocześnie jeden z najbardziej doświadczonych zawodników na placu gry.

10339244_10202074836737178_5695004898927426546_o

Już pierwsza akcja po wznowieniu przyniosła bramkę kontaktową. Kilka szybkich podań pomiędzy Skibą (wracającym po 7 latach do zespołu Kadry), Sitkiem, Bujko, Białkiem i Kamykowski rozłożyła na łopatki obronę studentów. Ten ostatni dwukrotnie strzałami z półdystansu pokonał Kownackiego, jednocześnie uciszając na chwilę żywiołowy doping prowadzony przez grupę „socjologicznych ultrasów” z III roku studiów licencjackich . W przeciągu następnej chwili minut padły kolejne bramki. Po asyście ze środka pola Sitek wymanewrował zwodami obronę umiejscawiając piłkę w siatce. Chwilę później po rzucie rożnym i zamieszaniu w polu karnym piłkę do bramki głową wepchnął Kamykowski. Na prowadzenie 5:2 drużynę naukowo-dydaktyczną strzałem z kontrowersyjnego rzutu karnego wyprowadził Sitek.

Zdobyta przewaga podziałała usypiająco na lekko podmęczoną drużynę wykładowców.  W tym momencie studenci poczuli swoją szansę i zaczęli odrabiać straty. W kilku momentach swoimi interwencjami powstrzymywał ich strzegący bramki Kadry Dominik Rozpędowski (gratulacje dla współpracownika naszego portalu za znakomity występ) wraz z obrońcami Marcinem Dębickimi Wojciechem Dolińskim. Jednak szarże i lokalna wersja tiki-taki w wykonaniu studentów przyniosły dwa gole zdobyte kolejno przez Cegiełkę i Kamila Stolarczyka, ten ostatni wpisał się na listę strzelców tuż przez końcowym gwizdkiem sędziującego Pawła Czajkowskiego. Końcowy wynik 5:4 przyniósł większą radość reprezentacji wykładowców.

Na trybunach można było zobaczyć oprawę „Max Weber – łamanie żeber” przygotowaną przez studentów kursu „Społeczne wymiary zjawiska kibicowania” III roku studiów licencjackich. Poza tym pojawiły się także transparenty, flagowisko, baloniki w barwach drużyn oraz legalna wersja pirotechniki stadionowo-tortowej. W drugiej połowie ożywiła się część kibiców Kadry, która pod wodzą Adama Mrozowickiego próbowała wykorzystać chwile wyciszenia w zorganizowanym dopingu Studentów

Po meczu odbyła się seria rzutów karnych, które wykonali wszyscy zawodnicy oraz jedna przedstawicielka kibiców. Relacja z wydarzenia przygotowana przez redakcję telewizji WrSport.pl oraz zdjęcia autorstwa Anny Lesiewskiej. Okazja do rewanżu już w czasie najbliższej sesji.

Kadra – Studenci 5:4

Sędzia: dr Paweł Czajkowski

Bramki dla Kadry zdobyli: Stanisław Kamykowski x3, Wojciech Sitek x2,

Bramki dla Studentów zdobyli: Mateusz Cegiełka x3, Kamil Stolarczyk