Kibice piłkarscy – sprawozdanie ze spotkania w Literatce

27 października br. roku rozpoczął się nowy cykl spotkań „O socjologii z Literatką” organizowany od trzech lat przez Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i kawiarnię Literatka. W tym sezonie swoje badania prezentować będą młodzi badacze. Podczas inauguracyjnego spotkania poruszono temat kibiców piłkarskich i podjęto próbę utworzenia ich socjologicznego portretu. Prelegentem spotkania był mgr Stanisław Kamykowski, doktorant w Instytucie Socjologii UWr oraz gość specjalny – Bogdan Ludkowski, były prezes WKS Śląsk Wrocław i działacz sportowy.

Przybliżając historię polskich kibiców i tradycję kibicowania prelegent specjalną uwagę poświęcił kwestii komercjalizacji piłki nożnej. Mówiąc o różnych konsekwencjach tego procesu, Stanisław Kamykowski podkreślił, iż niezmiennie dla prawdziwego fana piłki nożnej staż kibicowania jest najważniejszy i decyduje o jego hierarchii wśród kibiców – grupy aspiracyjnej, do której chcą przynależeć; kibicowanie jest, ich zdaniem, przejawem patriotyzmu; chcą być wierni drużynie, nawet po przegranej.

Powołując się na typologię Przemysława Piotrowskiego, prelegent mówił o różnych kibicach: piknikowcy, tzw. Janusze, czyli osoby, które przychodzą na stadion dla rozrywki, by pooglądać mecz – dla nich udział w wydarzeniu sportowym jest to widowisko jednorazowe, niepowtarzalne, i po obejrzeniu go, fani wracają do swoich codziennych zajęć i obowiązków oraz ultrasi, tj. prawdziwi fani swojej drużyny, którzy organizują żywiołowy doping, często jeżdżąc za swoim zespołem na spotkania wyjazdowe. W trakcie takich wyjazdów kibice zawierają ze sobą przyjaźnie, poznają nowych ludzi.

Stanisław Kamykowski przedstawił dwa mity dotyczące kibiców i kibicowania. Pierwszy dotyczy cech społeczno-demograficznych i mówi, że kibice to grupa wiekowa od 16 do 22 lat o niskim poziomie wykształcenia. Często okazuje się, że są to ludzie w średnim wieku, starsi, posiadający wykształcenie wyższe. Drugi mit dotyczy utożsamiania kibicowania z zachowaniem grup chuligańskich, objawem głupoty i zachowania irracjonalnego. Ów sposób myślenia o kibicach jest, wedle referenta, upowszechniony głównie przez media, co jednak nie jest zgodne z rzeczywistością. Media fałszywie przedstawiają wizerunek fanów futbolu, a za zjawiska chuligańskie i dewiacyjne zachowania na stadionach oraz poza nimi, odpowiadają również, zdaniem kibiców, wywołujące je służby ochrony oraz policja.

Piłka nożna to ważny element życia społecznego w Polsce. Zdaniem gościa specjalnego Bogdana Ludkowskiego prawdziwy kibic powinien rozumieć szerszy kontekst społeczny funkcjonowania klubu w mieście. Piłkarze się zmieniają, zarząd klubu również, ale zawsze pozostają kibice, którzy niezmiennie trwają przy swojej drużynie. Świadomy kibic interesuje się też sytuacją klubu, powinien, zdaniem Bogdana Ludkowskiego, zaangażować się nawet w jego budżet. Gość spotkania wspomniał także o tym, że za granicą, m. in. na Węgrzech, rzadko dochodzi do bójek na stadionie, policja odnotowuje o wiele mniej chuligańskich ekscesów niż w Polsce. To oznacza, że wiele musimy jeszcze zmienić.

Dyskusja jaka miała miejsce po wystąpieniach mgr Stanisława Kamykowskiego i Bogdana Ludkowskiego dotyczyła między innymi transparentów, które pojawiają się na trybunach i często mają bardzo negatywny wydźwięk – dochodzi do przemocy słownej, zwłaszcza obraźliwych przyśpiewek, czasem o charakterze rasistowskim. Takie transparenty dają sygnał do dyskusji społecznej. Wykrzykujący zaś hasła patriotyczne kibice czują się ważni. To z kolei zrodziło pytanie, kim jest patriota i jak patriotyzm rozumieją sami wykrzykujący. Kibice piłkarscy stają się więc pretekstem do dalszych dysput społecznych. Wszak bez nich sport nie będzie mógł istnieć….

Kolejne spotkanie na temat „Ruch alterglobalistyczny w Polsce. Sieci, kultura, style życia” odbędzie się 24 listopada. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kawiarni Literatka.

Agnieszka Dybkowska

Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio