Socjologiczne eksploracje po przestrzeniach współczesnego sportu – Gdańsk dzień pierwszy.

Dziś w Gdańsku rozpoczęła się konferencja Wspólnotowe doświadczenie? Rozrywka dla mas? Globalny biznes? Socjologiczne eksploracje po przestrzeniach współczesnego sportu. Już pierwszego dnia impreza przyniosła wiele okazji do wymiany myśli pośród socjologów zajmujących się współczesnym sportem.

Dzisiejsze obrady odbywały się na PGE Arenie, czyli obiekcie, na którym za niecałe 100 dni rozgrywane będą mecze Euro 2012. Referaty wygłosiły postaci, które nie są anonimowe w środowisku socjologicznym lub mające status ekspertów. Jedną z referentek była Anna Giza-Poleszczuk, która opowiedziała o Projekcie Społecznym 2012. Jej opowieść można traktować jako uświadomienie w trudnościach długoletnich projektów opartych na ambicjach i chwilowym zachłyśnięciu przyznaniem Polsce i Ukrainie organizacji wspomnianego już turnieju. Duża doza samokrytyki wobec pierwotnego podejścia do projektu i umiejętność przyznawania się do błędów badawczych zdecydowanie należy traktować jako wartość dodaną konferencji. Ukazując jednocześnie toporność współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za przygotowanie turnieju, infrastruktury oraz innych elementów związanych z Euro 2012. W trakcie dyskusji została podjęta tematyka niewykorzystanej szansy zbudowania relacji między Polską, a Ukrainą.

W tym samym panelu można był usłyszeć m.in. Tomasza Szlendaka, Radosława Kossakowskiego i Mariusza Czubaja. Relacje z badań prezentowanych w tych wystąpieniach były o wiele bardziej optymistyczne od strony sprawności inicjatyw realizowanych w środowisku sportu przez socjologów. Wystąpienie Szlendaka, Kossakowskiego  było rozwinięciem artykułu dotyczącego kibiców industrialnych jako ostatniego bastionu antykonsumeryzmu, który ukazał się w Studiach Socjologicznych piórem wyżej wspomnianych i Dominika Antonowicza (numer 3/2011). Po sesji skupiającego się na kibicach wyłoniła się dyskusja, w której obok prelegentów aktywny udział brali słuchacze w tym piątkowi paneliści oraz przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

Ponadto podwójny referat wygłosił Richard Giulianotti. Poza swoim wystąpieniem dotyczącym związków globalizacji z piłką nożną odczytał on referat nieobecnego z powodu choroby Granta Jarviera. Była to bardzo ciekawa okazja dla wyjścia również poza polskie obszary. Potwierdziły jednak one, iż nawet wśród socjologów pojęcie sport bardzo szybko przekształca się piłkę nożną. Również ten sam schemat został powtórzony przy wystąpieniu Michała Karasia dotyczącego sposobów partycypacji kibiców w wydarzeniach sportowych, skupiając się głównie na piłce nożnej i jej fanach.Poza wspomnianą absencją Jarviera nie odbyło się również wystąpienie Wojciecha J. Burszty, które miało dotyczyć globalnego przemysłu sportowego.

Jurto obrady przenoszą się do budynków Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Bażyńskiego 4. Zaplanowanych jest ponad 30 wystąpień w dwóch blokach, zaś przed nimi odbędzie się panel ekspercki z udziałem przedstawicieli KG Policji, KW Policji, PKOl (dr Marek Graczyk, Grażyna Rabsztyn, prof. Marcin Krawczyński, Małgorzata Korus – koordynatorka programu Kibice Razem).

Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio