Premiera ocenia 110% obywateli

O jakości badań realizowanych przez ośrodki badawcze można mówić wiele i niekoniecznie dobrych rzeczy. Jeszcze gorzej niż same badania wypada ich prezentacja. Niniejszy notka nie ma aspiracji do walki o poprawne prezentowanie i czytanie sondaży, została zainspirowana chwilą, miejmy nadzieję ulotną i taką, która nie będzie się już powtarzała.

Pomijając wątpliwości metodologiczne, a także wady w narzędziach czy samej realizacji owych badań są sytuacje, które powinny wzbudzać powszechny niesmak w środowisku socjologicznym. Prezentacja wyników, ale również ich interpretacja nie jest najmocniejszą stroną polskich mediów. Pomijam możliwe do odnalezienia w sieci manipulacje przy wysokości słupków, ale podstawy matematyki winny obowiązywać wszystkich.

Wiadomości, które są sztandarowym programem informacyjnym TVP1, powinny wystrzegać się błędów jakie popełniono dziś (17.02.2012 w wydaniu o godzinie 15.00).

Wyniki sondażu CBOS prezentowane w TVP1

Inną kwestią jest refleksyjność polskiego społeczeństwa. Tu pozwolę sobie na pytanie otwarte: Jaka część odbiorców zauważyła błąd? Oczywiście liczę, że w kolejnych wydaniach, w których dziennikarze TVP będą powoływać się na wyniki sondażu zrealizowanego przez CBOS w dniach 3 – 9 lutego 2012 roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski powyższe uchybienie zostanie poprawione. Choć większa jest obawa, że sprawa ta zosatnie zbagatelizowana nie tylko przez nadawców informacji, ale rózwnież odbiorców nieświadomych zagrożenia płynącego z nonszlancji wobec badań społecznych.

Możliwość zobaczenia nagrania programu, z którego pochodzi screen znajduje się pod adresem http://tvp.info/wiadomosci/wideo/17022012-1500/6333522

1 komentarz do tego artykułuWyślij swój
  1. avatar

    http://www.wprost.pl/ar/321721/OBOP-PiS-dogonil-PO-Remis-na-politycznym-szczycie/ – kolejny sondaż gdzie procenty sumują się wysoko ponad liczbą 100.

1 pingback on this post
Skomentuj artykuł

Proszę wpisać swoje imię

Twoje imię jest wymagane

Proszę wpisać prawidłowy adres email

Email jest wymagany

Wpisz swoją wiadomość

O nas

Portalsocjologa.pl powstał w 2009 roku w odpowiedzi na brak miejsca dyskusji dla studentów socjologii, absolwentów oraz osób dopiero chcących podjąć edukację w tym zakresie.
Po zapaści i roku nieobecności portal wrócił odmieniony, z jednej strony jeszcze bardziej przejrzysty i przyjazny użytkownikowi, a z drugiej bardziej profesjonalny i zorientowany na działalność naukową.

Portalsocjologa.pl © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

zapraszamy ponownie;)

Designed by GGdesign Studio