Odyseja Umysłu


Odyseja umysłu to międzynarodowy program edukacyjny stworzony w 1978 roku przez C. Samuela Micklusa. Co roku fundacja Odyssey of the Mind organizuje na całym świecie konkurs, w którym zmagają się setki tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Ale nie o rywalizację tutaj chodzi, a o rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów. Dodatkowo drużyny, pracując nad rozwiązaniem problemu, uczą się współpracy w grupie i wspaniale się bawią. Doświadczenia zdobyte w programie procentują na całe życie.

Zasady Odysei

W Odysei Umysłu biorą udział 7-osobowe drużyny, podzielone na cztery grupy wiekowe (gr. I – uczniowie klas 1-5 szkoły podstawowej, gr. II – uczniowie klasy 6 szkoły podstawowej i klas 1 i 2 gimnazjum, gr. III – uczniowie ostatniej klasy gimnazjum i licealiści, gr. IV – studenci uczelni wyższych). Każda z drużyn trenuje przez rok, aby jak najlepiej zaprezentować się w eliminacjach regionalnych, które rokrocznie odbywają się w największych miastach Polski. Najlepsze drużyny z eliminacji regionalnych mają możliwość zaprezentować się w finałach krajowych. Natomiast najlepsi w kraju mają możliwość wyjazdu na Festiwal Europejski, który w tym roku odbędzie sie na Białorusi, bądź na finały światowe, które tradycyjnie rozgrywane są w, kolebce Odysei, Stanach Zjednoczonych. Poza konkursem mogą zaprezentować swoje rozwiązania drużyny, które nie mieszczą się w grupach wiekowych (dzieci z przedszkola, studenci uniwersytetów trzeciego wieku).


Odyseusz

Początki Odysei w Polsce

W Polsce Odyseja Umysłu pojawiła się w roku 1989 dzięki prof. Józefie Sołowiej z Uniwersytetu Gdańskiego, która sprowadziła program do Polski i poprowadziła pierwszą drużynę Odyseuszy. Pierwszy konkurs rozegrano w naszym kraju w 1992 roku, a od 2007 roku, w wyniku wzrastającej liczby drużyn, zaczęto organizować eliminacje regionalne (w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu), w 2009 roku dołączono czwarty region – Warszawę. W 1997 i 2011 roku Polskę spotkał duży zaszczyt, ponieważ zorganizowano tu Eurofestiwal.

null
Omer- maskotka Odysei

Problemy

Zadania, które rozwiązują uczestnicy Odysei podzielone są na dwie kategorie: problemy długoterminowe, nad którymi drużyna pracuje cały rok i problemy spontaniczne, na rozwiązanie których dryżyna ma kilka minut, pracując w niedoborze czasu i materiałów. Fundacja Odysey of the Mind co rok przygotowuje pięć problemów długoterminowych, które rozwiązują drużyny ze wszystkich grup wiekowych z całego świata.


Problem teatralny

Korzyści płynące z programu

Duże korzyści z Odysei Umysłu może wynieść każdy uczestnik, od przedszkolaka do studenta. Dzieci uczą się umiejętności, które pomagają im w szkole, oraz w codziennym życiu. Odyseja rozwija kreatywność, wyobraźnię, wiarę we własne umiejętności. Pracując w drużynie i startując w konkursie, poznajemy wielu bardzo ciekawych ludzi. Te znajomości mogą w przyszłości przerodzić się w przyjaźń na lata.

„Odyseja jest jedyną organizacją, w której działam już 5 lat, a myślę że będąc dziadkiem na emeryturze dalej będę się angażował : ) W tym programie poznałem mnóstwo ciekawych ludzi, którzy chcą od życia czegoś więcej, mają swoją pasję i potrafią się nią dzielić z innymi. Będąc wolontariuszem w Odysei nie tylko nauczyłem się jak uczyć kreatywności i ją oceniać, ale także wielu praktycznych, życiowych umiejętności: pracy w zespole (i wiedzy o tym, jak go budować), improwizacji i przeświadczenia, że jeśli czegoś się nie da zrobić w dany sposób, to zawsze znajdzie się inny, który rozwiąże problem : )”

Andrzej Bernardyn – Trener i Sędzia Odysei Umysłu

„Odyseja rozwinęła we mnie ducha walki. Pozwoliła uwierzyć, że każdy
problem da się rozwiązać. Czas spędzony z resztą Odyseuszy zamienił
koleżeńskie relacje w przyjaźń. Odyseja Umysłu to przygoda, którą
warto przeżyć.”

Gabrysia – Odyseuszka

 

W Odysei Umysłu znajdą dla siebie coś także dorośli, którzy mogą trenować zespoły, sędziować zmagania Odyseuszy, albo pomagać w organizacji konkursów. Udział w programie jest bardzo wartościowy także dla nich:

„Na Odyseję Umysłu trafiłem przypadkiem na początku studiów. Dzisiaj – sześć lat później – mogę spokojnie powiedzieć, że był to jeden z najlepszych przypadków w moim życiu. Odyseja dała mi niesamowicie dużo. Nauczyła mnie sprawnego działania, pracy z ludźmi, poszerzyła horyzonty no i oczywiście zwiększyła kreatywność. Gdyby nie Odyseja, prawdopodobnie nie pracowałbym w moim wymarzonym zawodzie – jako trener biznesu i nie poznałbym mnóstwa niesamowitych ludzi, z którymi zetknąłem się przy promocji programu i organizacji konkursów”

Łukasz Srokowski – menedżer eliminacji we Wrocławiu

Jak zacząć?

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące Odysei Umysłu i sposobów dołączenia do programu znajdziecie na stronie http://www.odyseja.org. Członkostwo w programie można zgłosić do 15 grudnia każdego roku. Chętni mogą wziąć także udział w szkoleniach trenerów, na które zapisać się można pod adresem http://www.odyseja.org/online/szkoltren.php


Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Andrzeja Bernardyna